ГоловнаІнформаційний портал сучасних аграрних технологій


| RSSП`ятниця, 26.04.2024, 10:10
Меню сайту

Категорії розділу
Кросворди [1]
Охорона праці [2]
Слюсаран справа [1]
Матеріли, які стосуються вивчення предмета та виконання слюсарних робіт
Комплексна ситема ТО та ремонту с.-г. машин та устаткування [2]
Матеріали, які стосуються вивчення предмета та виконання робіт з технічного обслуговування та ремонту сільськогосподарських машин та устаткування

Форма входу

Увага! Увага! Увага! Увага!
Всі хто бажає зареєструватися в нашому сайті зверніть увагу на те, що не на всі поштові скриньки приходить повідомлення про підтвердження реєстрації. Для того, щоб ви змогли зареєструватись вам необхідно вказати адресу вашої скриньки на mail.ru або gmail.com(перевірено). Прохання про проблеми з реєстрацією залишати повідомлення на форумі.

Статистика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Каталог статей
Головна » Статті » Навчання » Охорона праці

Активна безпека

Ще недавно помилку ВОДІЯ доводилося виправляти «за фактом», коли ДТП уже сталося. ЕнергопоглинальнІ бампери, зони запрограмованої деформації кузо­ва, травмобезпечні деталі салону, реме­ні, подушки безпеки — все це допомагає вижити людині в аварії. Упровадження в автомобілебудуванні електроніки умож­ливило передбачення й недопущення аварійної ситуації без участі водія — за допомогою активних систем безпеки.

 

СТАБІЛЬНА ДИНАМІКА

 

На перший погляд, ESP, або система динамічної стабілізації, порушує закони фізики. Однак якщо розібратися в будові й принципах її роботи, розумієш: Electronic Stability Program їх не порушує, а обертає собі на користь.

 

Теорія. Звичайна льодова ковзанка, залита на подвір'ї. Хлопчаки на ковзанах змагаються: хто швидше доїде до метале­вого стовпа, розташованого в протилеж­ному кінці ковзанки, розвернеться до­вкола нього й першим прийде до вихід­ної точки. Старт! Наближаючись до точ­ки розвороту, дітлахи обережно, за плав­ко» дугою, щоб не втратити зчеплення з кригою і не впасти об’їжджаючи стовп і — назад. Однак з'являється бешкетник, який не знижуючи швидкості до стовпа, простягає руку вбік і хапається за стовп. Сила інерції прокручує його навколо перешкоди, і він мчить назад — до пе­ремоги.

Саме так працює й система динамічної стабілізації. У мить, коли втримати тра­єкторію в повороті тільки лише за раху­нок керованих передніх коліс неможли­во, ESP загальмовує одне-єдине — заднє внутрішнє — колесо, навколо якого, наче хлопчисько навколо стовпа, розвертаєть­ся весь автомобіль, зберігаючи потрібну траєкторію. Це якщо почалося зношення передньої осі. Якщо ж «понесло» у бік за­дню вісь, починає гальмувати переднє ко­лесо з боку замету, і багажнику нічого не залишається, як розвернутися за раху­нок інерції навколо цього колеса й «втяг­тися» у поворот. А вирішує загальмувати те або інше колесо електроніка, яка порів­нює кут повороту керма й реальний кут, на який автомобіль повертає.

 

Практика. Для тесту вибираємо важ­кий позашляховик Nissan X-Trail і зви­висту степову дорогу, щедро припороше­ну сніжком. Робимо пробний заїзд, фік­суючи швидкість проходження поворо­тів «на межі», попередньо відключивши ESP. Повторюємо, збільшивши швидкість на 10 км/год. і все ще не вмикаючи систе­му динамічної стабілізації. Цієї швидко­сті вже досить, щоб з'явилися проблеми: на одному з поворотів задня вісь втрачає зчеплення з дорогою, і автомобіль почи­нає заносити. Утримую його на траєкто­рії, крутонувши кермо у бік замету й захо­пивши узбіччя.

Тепер — ті ж «плюс десять кілометрів на годину» з увімкненою системою ESP. Той самий небезпечний поворот. Лише на мить автомобіль винесло убік, але відразу спрацювала система курсової стабільнос­ті, і «Ікс-Трейл», вирівнявшись, закінчив маневр, немов по рейках. їду далі, не знижуючи швидкості. Автомобіль без про­блем проходить усю зв'язку поворотів.

 

АКТИВНА ТЯГА

 

ESP утримує автомобіль на заданій во­дієм траєкторії за рахунок гальмуван­ня одного з коліс. На відміну від такого технічного вирішення, деякі автомобілі «вміють» зберігати напрямок у повороті за рахунок... додавання тяги двигуна, тоб­то за рахунок збільшення швидкості. Це здається неможливим тільки на перший погляд.

 

Теорія. Розгляньмо будову актив­них систем динамічної стабілізації на

прикладі AYC (Active Yaw Control), що встановлюється на автомобілі Mitsubishi Lancer Evolution, і системи SH-AWD (Super Handling All-Wheel Drive), установ­люваної на Honda Legend.

Ці системи можуть дозувати крутний момент, що передається від двигуна на кожне із задніх коліс. І якщо електроніка визначила, що автомобіль «не вписуєть­ся» у задану траєкторію повороту, вона за кермом малопотужного авто. Особли­во якщо це задньопривідний автомобіль: задній міст, який одержав надмірну тягу, спробує обігнати передні колеса, і авто за­несе. Це відбувається ще й із тієї причи­ни, що колеса, буксуючи, ­перерозподіляє тягу двигуна на одне, за­днє зовнішнє колесо. Природно, що воно прагне тепер випередити інші й «укручує» авто в поворот. Є, щоправда, одне «але»: такі системи доступні на дуже небагатьох моделях повнопривідних автомобілів.

 

Практика. «Ево» — автомобіль для активних і вмілих драйверів. «Легенда» — комфортне авто представницького класу, за кермо якого може сісти й водій з неве­ликим рівнем майстерності. Тому вибира­ємо для тесту Honda Legend.

Усе та ж уторована степова доро­га з рівним узбіччям і зв'язкою поворо­тів. Під'їжджаю до найнебезпечнішого з них на надмірній швидкості. Чекаю втрати контролю, після чого імітую пере­ляк: кидаю педаль газу. «Легенда» пово­диться професійно: підключає одночас­но ESP, стабілізуючи траєкторію, і в той же час бере керування тягою двигуна «на себе». Вона сама додає газу й перерозпо­діляє крутний момент на заднє праве ко­лесо. Автомобіль трохи присідає на задню вісь і легко вписується в небезпечний по­ворот, не допускаючи заносу й зберігаючи при цьому задану швидкість.

 

СИЛА Є-РОЗУМУ НЕТРЕБА?

 

Коли дорога слизька, необережне на­тискання на педаль газу може викли­кати проблеми навіть у водія, який сидить за кермом малопотужного авто. Особли­во якщо це задньопривідний автомобіль: задній міст, який одержав надмірну тягу, спробує обігнати передні колеса, і авто за­несе. Це відбувається ще й із тієї причи­ни, що колеса, буксуючи, перестають чі­плятися за дорогу й рухаються за довіль­ною траєкторією за будь-якої зручної на­годи. Звичайно, чим потужніше двигун, тим небезпечніше необережне поводжен­ня з педаллю газу.

 

Теорія. Антипробуксовувальна сис­тема (TCS, Traction Control System) має датчики кутових швидкостей на всіх ко­лесах і постійно порівнює швидкість їх­нього обертання між собою. Якщо ведучі колеса починають обертатися швидше, ніж інші, система вирішує, що тяга двигуна над­мірна, і примусово зменшує газ, доки про­буксовування не зникне. Дрібниці? Іноді дуже важливі.

 

Практика. Роботу TCS перевіряє­мо під час літнього тест-драйву Infiniti G37. Крим, море, сонце й задньопривід­не спортивне купе яскраво-червоного кольору з 333 «кіньми» під капотом. Як тут не дати волю драйву? Але ж доро­ги — кримські, із дрібним щебенем й піском на асфальті. Задня підрулювальна підвіска, здатна втримати машину навіть у найкрутішому повороті на ве­ликій швидкості, але зайва спритність двигуна створює проблеми. Тільки-но намагаєшся кого-небудь обігнати на звивистій дорозі, як неприборкана сила мотора з легкістю прокручує колеса й зриває їх у букс. Авто нервово гарчить і «брикається» заносом. Звичайно, мож­на змусити себе натискати на газ плав­но й потроху. Але навіщо тоді ця красу­ня така швидка?

Виручає система TCS. Коли вона увімк­нена, при старті «тапкою в підлогу» тяга — ураганна, але проковзування коліс електроніка не допускає. І лише на прила­довій панелі мілісекундними сполохами миготить транспарант «пробуксовуван­ня», нагадуючи водієві про те, що він роз­ганяється на межі зчеплення коліс із до­рогою.

 

СТАРИЙ КІНЬ...

 

У багатьох країнах продаж автомобі­лів, не укомплектованих антибло-кувальною системою АБС (ABS, Anti-Block System), заборонено. Адже забло­ковані передні колеса не задають тра­єкторію руху, як не крути кермо. А при блокуванні задніх коліс в умовах най­меншого бічного прискорення вони пе­рестають «тримати» авто в повороті, і машину заносить. Водій, чий автомо­біль не укомплектований ABC, змуше­ний вибирати в небезпечній ситуації: негайно гальмувати чи рулити. І ще одне нагадування зі шкільного курсу фізики: сила тертя спокою завжди більше сили тертя ковзання. Що в нашому випадку означає: повністю заблоковане (ковзне) колесо гальмує завжди гірше, ніж те, що перебуває на межі блокування.

 

Теорія. На кожному колесі — дат­чик кутової швидкості. Дані надходять у процесор, і якщо спідометр повідо­мляє, що швидкість руху перевищує 5—7 км/год., а яке-небудь із коліс обер­татися перестало, електроніка віддає ко­манду на зниження тиску в гальмовому контурі доти, доки колесо не розблоку­ється. Після чого АВБ знову збільшить тиск. І так, дрібними ривками до 100 разів на секунду до повного зупинення автомобіля. Ефективність гальмування при цьому зберігається, а коле­са все ще обертаються, що дає можли­вість не тільки гальмувати, а й одночас­но об'їжджати перешкоду.

 

Практика. На тренувальній площад­ці виставляю кілька смугастих фішок для виконання фігури «лосина переставка»: коридорчик, потім ще один — паралель­но, але зі зрушенням у бік на кілька ме­трів. Треба на швидкості пройти один ко­ридор, зміститися й вирівняти авто, по­трапивши в другий. А ще в мене два но­вих автомобілі Citroen 31. Тільки один із них обладнаний ABS, а другий — ні. По­їхали!

Розганяюсь на «Сітроєні» з антибло-кувальною системою. Швидкість виби­раю завищену, і в момент переставки до­водиться інтенсивно гальмувати, щоб по­трапити в другий коридор. Але автомо­біль упевнено слухається керма, і маневр проходить без несподіванок.

На авто без АБС на тій же швидкості під'їжджаю до точки перестроювання й інтенсивно натискаю на гальмо, одночас­но повертаючи кермо. Автомобіль почи­нає маневр, але колеса блокуються, «Сі-троєн» іде юзом, і я, на радість перехожих, хоробро збиваю решту фішок бортом аб­солютно некерованого авто. Що й треба було довести.

І наостанок — досвідченим асам, які твердять, що можна обійтися й без ABS, самостійно виконуючи переривчасте гальмування. Якщо хто-небудь проде­монструє здатність натискати й відпуска­ти педаль зі швидкістю 100 разів на секун­ду, я визнаю його правоту. Та й то част­ково, бо в сучасних системах електроні­ка управляє блокуванням кожного коле­са окремо від інших. А от чотирьох педа-льок гальма не зустрічав. Утім, як і людей, здатних під час реальної аварійної ситуа-^ ції згадати, що треба гальмувати перерив­часто.


Олександр НІКОЛАЄНКО

 

 

Категорія: Охорона праці | Додав: Gosha (04.02.2010)
Переглядів: 2695 | Рейтинг: 4.0/1 |
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Інформація користувача

Узнай свой IP адрес


Календар


Календар дат
Праздники сегодня

Прогоноз погоди

Детальний прогноз погоди по місту Ічня

каталог сайтів Lemky.com
Copyright ipal © 2024